Jak skonfigurować Ochronę WWW (CDN) dla domeny w home.pl?

Ochrona WWW to unikalne narzędzie, które zabezpieczy Twoją stronę internetową przed złośliwym oprogramowaniem i hakerami. Dzięki niemu za darmo przeskanujesz witrynę w poszukiwaniu zagrożeń i w razie potrzeby szybko je wyeliminujesz. Dzięki wprowadzeniu CDN, czyli sieci rozproszonych serwerów, zmniejszasz ryzyko długiego wczytywania się Twojej strony internetowej.

Z artykułu dowiesz się, jak skonfigurować CDN w ramach Ochrony WWW dla Twojej domeny w home.pl.

Chcesz zmienić ustawienia już włączonego CDN w Panelu Ochrony WWW? Kliknij: Jak zmienić ustawienia CDN w Panelu Ochrony WWW?

Czym jest CDN w ramach Ochrony WWW?

CDN (ang. Content Delivery Network) to usługa polegająca na udostępnianiu fragmentów strony WWW na wielu serwerach, które mogą być zlokalizowane na całym świecie. CDN to rozproszony system udostępniania treści do centrów danych i punktów wymiany ruchu internetowego w Internecie.

Aby włączyć korzystanie z sieci Secure Content Delivery Network (CDN) i zapory Web Application Firewall (WAF) w ramach Ochrony WWW, należy zmienić serwery DNS dla domeny, dla której chcesz włączyć CDN i WAF.

Efektem włączenia CDN w ramach usługi Ochrona WWW jest między innymi:

 • szybsze ładowanie strony WWW (bez względu na lokalizację użytkownika wywołującego stronę WWW). CDN jest narzędziem przyspieszającym wydajność strony internetowej, dzięki obsłudze Twojej witryny z centrum danych, znajdujących się blisko lokalizacji odwiedzającego Twoją witrynę.
 • dużo większa przepustowość łączy, wysoka dostępność i wydajność u końcowych użytkowników.
 • lokalizacja serwera (czyli miejsce, w którym są przechowywane pliki składające się na stronę internetową) przestaje mieć jakiekolwiek przełożenie na dodatkowe opóźnienia, które mogły wynikać z odległości jaką musi pokonać połączenie internetowe.
 • po włączeniu CDN uzyskasz dostęp do zespołu bezpieczeństwa CSOC, który stale monitoruje bezpieczeństwo Twojej witryny oraz analizuje występujące incydenty bezpieczeństwa.
 • po włączeniu CDN uzyskasz też dostęp do zapory WAF, która zapewnia najnowocześniejszą ochronę Twojej strony internetowej.

Sieć CDN dostępna w ramach usługi Ochrona WWW składa się z:

 • Twojego serwera źródłowego, który dostarcza treści do CDN (np. serwer w home.pl),
 • elementów znajdujących się w różnych częściach infrastruktury internetowej, gdzie treści są replikowane,
 • systemu routingu, który zapewnia dostarczanie treści do użytkowników bez dodatkowych opóźnień z powodu skorzystania z najbliższego pod względem lokalizacji węzła.

Jak włączyć Ochronę WWW (CDN) dla domeny głównej w home.pl (np. twojadomena.pl)?

Istnieją dwie metody włączania CDN w ramach Ochrony WWW. Poniższa instrukcja opisuje jedną metodę, która jest polecana przez administratorów home.pl.

 1. W pierwszej kolejności sprawdź czy Twoja domena jest przypisana do serwera w home.pl.
  • Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się jak przypisać domenę do serwera w home.pl.
 2. Jeśli domena jest przypisana do serwera w home.pl, to przejdź do zmiany delegacji domeny w Panelu klienta home.pl. Adresy serwerów DNS, na które powinieneś wydelegować domenę, znajdziesz w Panelu Ochrony WWW w zakładce: DNS.
  • Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się jak zmienić delegację domeny w home.pl.
  • Kliknij tutaj, aby sprawdzić jak zalogować się do Panelu Ochrony WWW.
  WAŻNE! Zmiana delegacji domeny w home.pl wiąże się z koniecznością przeniesienia całej strefy domeny i utworzenia jej na nowo za pośrednictwem Panelu Ochrony WWW. Kliknij tutaj, aby sprawdzić jak utworzyć rekord domeny za pomocą Panelu Ochrony WWW.
 3. Jeśli pierwszy raz logujesz się do Panelu Ochrony WWW i przechodzisz do zakładki: DNS w celu poznania adresów serwerów DNS, to możesz zobaczyć komunikat na temat kwerendy DNS. Jeśli komunikat nie znika przez dłuższą chwilę, spróbuj odświeżyć stronę.
 4. Proces delegacji domeny może zająć nawet 24 godziny (z reguły trwa krócej). Zmiana serwerów DNS nie spowoduje przerwy w działaniu domeny. Ruch zostanie bez żadnych przerw przeniesiony ze starych serwerów DNS na nowe serwery DNS. Podczas tej zmiany domena będzie cały czas dostępna.
 5. Po wykonaniu delegacji domeny na wskazane serwery DNS, należy ponownie powrócić do Panelu Ochrony WWW w celu utworzenia odpowiedniego rekordu MX. W tym celu ponownie zaloguj się do Panelu Ochrony WWW i przejdź do zakładki: „DNS”.
  Jeśli dotychczas nie utrzymywałeś poczty e-mail w ramach adresu Twojej domeny, to nie musisz tworzyć rekordu MX. Za pomocą rekordu MX możesz kierować ruch poczty e-mail na wskazany serwer. Więcej informacji na temat rekordu MX.
 6. W dolnej części wyświetlonej strony znajdź sekcję: „Rekordy DNS” i rozpocznij uzupełnianie formularza służącego do tworzenia nowego rekordu domeny.
  Tworzenie rekordu MX kierującego na serwer w home.pl.

  • Typ – wybierz opcję: MX,
  • Nazwa – wpisz znak: @, jeśli chcesz utworzyć rekord MX dla domeny głównej (np. twojadomena.pl),
  • Wartość – kliknij, aby móc uzupełnić adres serwera oraz priorytet. Jeśli posiadasz serwer w home.pl o identyfikatorze: „serwer123456”, to jako adres serwera wpisz: serwer123456.home.pl.  W polu priorytet ustal priorytet dla wskazanego serwera, np. 10 (wyższy) lub 20 (niższy).
  • TTL – pozostaw wartość domyślną, czyli: Automatyczny TTL.
 7. Kliknij przycisk: Dodaj rekord, aby utworzyć wskazany rekord MX.
 8. To wszystko! Udało Ci się skonfigurować Ochronę WWW (CDN) dla domeny w home.pl.
Istnieje jeszcze drugie rozwiązanie, które umożliwia skonfigurowane CDN dla Twojej domeny w home.pl – ale go nie polecamy. Instrukcje dotyczące drugiej metody znajdziesz w Panelu Ochrony WWW w zakładce: CDN -> Aktywacja -> B. Wprowadzenie jednoznacznych rekordów DNS.

Jak włączyć Ochronę WWW (CDN) tylko dla subdomeny w home.pl?

Jeśli chcesz włączyć Ochronę WWW tylko dla subdomeny (np. sklep.twojadomena.pl) utworzonej w Twojej domenie, pozostawiając domenę główną bez ochrony, to jedyną opcją jest utworzenie lub zmiana rekordu CNAME dla subdomeny. Wartość dla rekordu CNAME znajdziesz w Panelu Ochrony WWW.

WAŻNE! Po włączeniu Ochrony WWW tylko dla subdomeny, poczta e-mail w subdomenie przestanie działać! Nie ma to wpływu na pocztę e-mail w domenie głównej.

Skorzystaj z poniższej instrukcji, aby włączyć Ochronę WWW tylko dla subdomeny.

 1. Zaloguj się do Panelu klienta home.pl
 2. Przejdź do tworzenia nowej subdomeny, jeśli nie jest ona jeszcze utworzona.
 3. Przejdź do edycji rekordów subdomeny i utwórz rekord CNAME.
  • Kliknij tutaj, aby sprawdzić jak przejść do edycji rekordów subdomeny.
 4. Wartość dla rekordu CNAME znajdziesz w Panelu Ochrony WWW w sekcji: CDN -> Ustawienia -> Aktywacja -> B) Wprowadzić jednoznaczne rekordy DNS.
 5. Po utworzeniu rekordu CNAME, usługa Ochrona WWW (CDN) zostanie włączona dla wskazanej subdomeny. Pamiętaj, że wskazana w tym miejscu konfiguracja powoduje włączenie Ochrony WWW tylko dla subdomeny (bez domeny głównej).

Mam włączoną Ochronę WWW (CDN) dla domeny głównej. Jak teraz utworzyć nową subdomenę?

Jeśli włączyłeś już Ochronę WWW (CND) dla domeny głównej (np. twojadomena.pl), to po utworzeniu subdomeny w Panelu klienta home.pl, należy dodatkowo w Panelu Ochrony WWW utworzyć rekord A dla subdomeny, który będzie kierował na adres IP serwera w home.pl.

Wymóg przypisania subdomeny do serwera w home.pl dotyczy tylko sytuacji, gdy subdomena ma zostać skierowana na serwer w home.pl. Przy pozostałych sytuacjach, wystarczy utworzenie rekordu A po stronie Panelu Ochrony WWW.

Skorzystaj z poniższej instrukcji, aby utworzyć subdomenę (np. sklep.twojadomena.pl) po włączeniu Ochrony WWW dla domeny głównej (np. twojadomena.pl).

 1. Zaloguj się do Panelu klienta home.pl
 2. Utwórz nową subdomenę.
 3. Po utworzeniu subdomeny, przypisz ją do wybranego serwera w home.pl.
  • Kliknij tutaj, aby sprawdzić jak przypisać domenę do serwera.
 4. Zaloguj się do Panelu Ochrony WWW.
 5. Po zalogowaniu do Panelu Ochrony WWW, przejdź do sekcji: DNS -> Rekordy DNS i rozpocznij dodawanie nowego rekordu. W formularzu dodawania nowego rekordu wpisz:
  Po utworzeniu subdomeny, należy w Panelu Ochrony WWW dodać rekord A kierujący na serwer w home.pl.

  • Typ – wybierz opcję: A,
  • Nazwa – jeśli chcesz utworzyć subdomenę: „sklep.twojadomena.pl”, to wpisz: sklep
  • Wartość – wpisz adres IP serwera (np. serwera w home.pl). Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się jak sprawdzić adres IP serwera w home.pl).
  • TTL – pozostaw wartość domyślną, czyli: Automatyczny TTL.
 6. Kliknij przycisk: Dodaj rekord, aby utworzyć wskazany rekord A.
 7. To wszystko! Udało Ci się skonfigurować Ochronę WWW (CDN) dla subdomeny.
 • Czy artykuł był pomocny ?
 • Tak   Nie

Nie daj się zhakować!

Dowiedz się, czy Twoja strona internetowa jest zagrożona wirusami lub atakiem hakerskim. Skanuj ją i eliminuj zagrożenia.