Jak założyć bloga? Ile kosztuje utrzymanie bloga?

Jesteś gotowy założyć bloga i zacząć dzielić się swoją pracą, marzeniami, pasją z innymi? Nie czekaj do ostatniej chwili, kiedy inni zrobią to wcześniej, przejmując zainteresowanie Twoich potencjalnych odbiorców. Dotarliśmy do momentu, w którym Internet jest gotowy pokazać wszystko i dotrzeć do każdego. W poniższym krótkim poradniku odpowiemy na kluczowe pytania związane z założeniem i prowadzeniem bloga.

SPIS TREŚCI

Ile czasu zajmuje założenie bloga?

Jeśli po przeczytaniu tego artykułu od razu przystąpisz do założenia bloga, to od wyboru adresu internetowego (domeny) do opublikowania pierwszego wpisu (pierwszy post na stronie WWW) dzieli Cię być może kilkanaście minut. Jest to czas, który przeznaczysz na wybór właściwego adresu, rejestrację i opłacenie usługi, wybór szablonu bloga oraz kliknięcie przycisku Publikuj.

Korzystając z narzędzi i usług home.pl, uruchamianie stron WWW i poczty e-mail to prosta czynność. Od ponad 20 lat wdrażamy autorskie rozwiązania zarządzania usługami i ich funkcjami, aby upraszczać ich obsługę. Dziś znajdujemy się w miejscu, w którym od pomysłu do realizacji dzieli użytkownika kilka kliknięć. Oferując płatne usługi, zapewniamy stały ich rozwój i aktualizację oraz bezpłatne, całodobowe wsparcie klienta.

Na założenie bloga składa się:

 1. Wybór właściwego adresu internetowego, pod którym pojawisz się w internecie: możesz nie tylko spersonalizować adres strony internetowej, ale także nadać jej unikalny charakter dzięki setkom gotowych rozszerzeń, np. .pl, .com, .blog, .tech czy .travel. Skorzystaj z naszej autorskiej wyszukiwarki domen i wybierz najlepszy adres.
 2. Wybór usługi hostingowej: sugerujemy wybór jednej z dwóch usług z oferty home.pl: Hosting Biznes lub WordPress Hosting SSD. Obie usługi charakteryzuje wysoka wydajność i szeroki zakres możliwości ich użycia. WordPress Hosting SSD dodatkowo wsparty jest nowszą i wydajniejszą technologią dysków SSD oraz większymi parametrami bezpieczeństwa. W praktyce, decydując się na tę usługę, zapewniasz sobie duży zapas mocy na rozwój swojej witryny lub kilku stron jednocześnie.
  • W ofercie home.pl znajdziesz także Kreator stron WWW. To proste oraz intuicyjne narzędzie do budowy stron internetowych i prowadzenia bloga. Umożliwia m.in. import wpisów z CMS WordPress. Kreator stron WWW zapewnia wszystko co niezbędne do prowadzenia strony WWW, bloga, a nawet sklepu internetowego. Możesz skorzystać z niego, jeśli zależy Ci na najprostszym z dostępnych rozwiązań.
 3. Opcjonalny dobór usług uzupełniających, np. certyfikatu SSL: pierwszą podstawową usługą, w jaką warto zainwestować jest certyfikat SSL, który od początku zapewni Ci bezpieczeństwo strony WWW, formularzy kontaktowych, serwisów logowania oraz poczty e-mail. Rejestracja i aktywacja usługi nie zajmie Ci więcej czasu niż uruchomienie strony WWW z pierwszym wpisem na blogu.
 4. Konfiguracja domeny i hostingu oraz utworzenie konta e-mail do kontaktu: Panel Klienta home.pl jest prosty w obsłudze, a nasz zespół specjalistów w razie potrzeby czeka na Twoje pytania przez całą dobę. Jeśli lubisz uczyć się wszystkiego samemu, skorzystaj z naszego Centrum Pomocy,  w którym znajdziesz ponad 2500 artykułów. Konfiguracja domeny i serwera oraz utworzenie pierwszej skrzynki e-mail nie zajmą Ci więcej niż kilka minut. W tym czasie poznasz także Panel Klienta home.pl.
 5. Instalacja systemu zarządzania treścią CMS: ta czynność to kwestia sekund. Dzięki innowacyjnemu mechanizmowi autoinstalatora, po prostu wybierz, z jakiego oprogramowania chcesz korzystać, np. popularnego CMS WordPress i kliknij instaluj. To wszystko! Po zalogowaniu do panelu WordPressa możesz od razu dodać pierwszy wpis i opublikować stronę WWW.
 6. Publikacja pierwszego wpisu na stronie WWW i sprawdzenie dostępności serwisu w internecie. Jeśli już zarejestrowałeś usługi, opłaciłeś je i zainstalowałeś CMS WordPress – czas zacząć publikowanie pierwszych postów!

Jakie usługi są potrzebne, aby założyć bloga?

Ze względu na możliwości jakie dają dzisiejsze systemy CMS (czyli systemy zarządzania treścią) oraz efekty, jakie daje korzystanie z tych narzędzi oraz wtyczek, do uruchomienia bloga rekomendujemy wybór popularnego WordPressa.

WordPress działa w oparciu o bazy danych MySQL oraz hosting plików. Do uruchomienia CMS WordPress niezbędne będzie posiadanie:

Certyfikat SSL nie jest niezbędny do uruchomienia strony WWW, ale zalecany od początku jej tworzenia i pierwszej publikacji. Nie tylko chroni stronę WWW i pocztę, ale jest synonimem słowa zaufanie. Strony WWW zabezpieczone certyfikatem SSL cieszą się większym zaufaniem użytkowników oraz są lepiej postrzegane przez wyszukiwarki internetowe.

Ile kosztuje założenie bloga?

W home.pl wszystkie usługi, które niezbędne są do uruchomienia bloga możesz zarejestrować w bardzo atrakcyjnej cenie – łącznie to kilkadziesiąt złotych za pierwszy rok użytkowania. Te 12 miesięcy pozwoli Ci zarówno sprawdzić się w roli blogera, a także poznać nasze usługi i w pełni wykorzystać ich potencjał. W każdej chwili możesz uruchomić kolejne strony WWW, pocztę e-mail, sklep internetowy lub zabezpieczyć pliki z komputera w chmurze, np. na serwerze FTP. Wszystko w ramach dwóch podstawowych usług, czyli domeny i serwera.

W internecie istnieją darmowe rozwiązania, które umożliwiają założenie własnej strony internetowej czy bloga internetowego. Wystarczy tylko podać adres e-mail, ustalić hasło i gotowe – możesz tworzyć swoją stronę internetową.

Z pewnością bezpłatne serwisy mogą pochwalić się wysoką oceną swoich użytkowników. Jednak to usługi płatne oferowane przez firmy hostingowe dają Ci mocny fundament pod Twoją aktywność w internecie. Fundament do działania i rozwijania się w miarę pojawiających się potrzeb, np. uruchomienia sklepu z fanowskimi gadżetami, rozliczenia aktywności finansowej przez eKsięgowość czy dostęp do licencji popularnych aplikacji, np. programów antywirusowych, backup danych, narzędzi do pozycjonowania i analizy SEO. Darmowe rozwiązania posiadają wiele ograniczeń, jak chociażby w niektórych przypadkach problemy z przypisywaniem własnych domen.

Posiadanie własnej domeny oraz hostingu daje Ci od samego początku znacznie więcej możliwości. Wraz z zakupem domeny i hostingu zapewniamy Ci m.in. pełne wsparcie techniczne oraz wykonywanie regularnych kopii zapasowych. Płatne usługi to także brak reklam, większa wydajność serwera, możliwość rozwoju, brak konieczności przenoszenia stron WWW między serwisami czy też dostęp do nieograniczonej liczby narzędzi CMS.

Ile kosztuje założenie bloga? Możemy to łatwo sprawdzić na podstawie kilku przykładów:

 • Domena internetowa: cena domeny internetowej zależy od wyboru rozszerzenia domenowego (od kilku do kilkudziesięciu złotych za pierwszy rok abonamentowy). Popularna domena .pl lub jedna z nowych domen globalnych, np. .online to znikomy koszt w pierwszym roku użytkowania. Sprawdź nasz cennik »
 • Hosting strony WWW: decydując się na własny serwer, decydujesz się na prywatną przestrzeń w siec, która wolna będzie od reklam. To Ty decydujesz, czy i jakie reklamy chcesz wyświetlać na swoich stronach internetowych. Sprawdź nasz cennik »

Ile kosztuje utrzymanie bloga internetowego?

Jeśli rejestrowałeś usługi w home.pl, zapewne zauważyłeś, że większość cen widocznych na naszej stronie to ceny promocyjne. Faktycznie, nasz cennik przewiduje, że pierwszy rok jest najczęściej w promocyjnej cenie. Kolejne lata utrzymania usługi będą liczone w cenach standardowych, które możesz sprawdzić w naszym cenniku.

Pierwszy rok abonamentowy to także czas, podczas którego wyznaczysz sobie kierunek dalszych działań. Dziś nieliczne blogi oraz strony WWW działają dla samego faktu istnienia w sieci. Nawet jeśli oferują bezpłatne treści, w zamian oczekują aktywności użytkowników także przy korzystaniu z reklam.

Większość użytkowników dąży do promocji serwisów WWW i czerpania z nich korzyści. Nawet, jeśli publikują stronę typu wizytówka firmy, to jej zadaniem będzie dotarcie do potencjalnych klientów. Przed Tobą stoi dokładnie taki sam cel. Blogowanie to ciągła potrzeba docierania do nowych odbiorców, tworzenia dla nich treści. Aby zachować ciągłość kontaktu z użytkownikami, korzystaj z płatnych usług, które oferują więcej możliwości.

Jeśli jesteś właścicielem usług w home.pl, skontaktuj się z Biurem Obsługi Klienta w celu sprawdzenia Twojego konta oraz doboru właściwych usług. Zapytaj naszych specjalistów w jaki sposób możesz użyć swoich usług, aby zwiększyć ich potencjał i możliwość dotarcia do nowych użytkowników.

W jaki sposób zarabiać na blogu internetowym?

Zarabianie na blogu internetowym jest możliwe i – co ważne – w ramach usług home.pl nie jest w żaden sposób ograniczone. Dzięki rejestracji usług w home.pl możesz dowolnie wybrać, o czym będzie Twoja strona WWW oraz czy i jakie reklamy będą się na niej pojawiały. Podsumowując, jeśli Twoja działalność nie będzie zabroniona prawem, sam będziesz mógł zdecydować, co chcesz robić i jak na tym będziesz chciał zarabiać.

Zarabiać na blogu możesz na kilka sposobów:

 • Najpopularniejszym z nich jest wyświetlanie reklam internetowych, np. za pomocą Google AdSense – mechanizmu, który pozwala dodać do strony WWW miejsca, w których chcesz wyświetlać reklamy, a następnie sam dobierze ich rozmiar i tematykę do potrzeb odbiorcy. Reklamy z AdSense to reklamy płatne i opłacane przez użytkowników korzystających z systemu reklamowego Google AdWords.
 • Możesz także wprowadzać do strony WWW własne reklamy, czyli np. graficzne banery reklamowe, które będą odnosiły się do konkretnego produktu, usługi lub firmy.
 • Kolejną popularną formą zarabiania na blogu jest publikowanie tzw. materiałów sponsorowanych. Oznacza to, że za publikowanie odpowiednich wpisów, możesz otrzymać wynagrodzenie (np. mogą być to teksty z linkami kierującymi do zasobów zewnętrznych). Wielu blogerów promuje w ten sposób produkty, usługi i firmy.
 • W każdej chwili możesz rozbudować obecność w sieci o dodatkową aktywność w social media oraz w serwisach udostępniających materiały video, np. YouTube. Forma blogowania za pomocą video (vlogowanie) stała się jedną z popularniejszych form przekazu treści. Oferuje ona możliwość wyświetlania reklam, z których przychód będzie zależny od zainteresowania Twoimi filmami.

Jak wesprzeć działanie i pozycjonowanie bloga?

Chociaż prowadzenie bloga kojarzy się raczej z hobby, szybko okazuje się, że może to stanowić bardzo poważny projekt, który coraz częściej zamienia się w dobrze działający biznes. Może nie od razu jako główne źródło utrzymania, ale sposób na pozyskanie środków, np. na rozwój. Niezależnie od tego w jakim celu założyłeś bloga, czytając ten punkt artykułu, zapewne chciałbyś zwiększyć jego zasięg oraz pozycję w Internecie. Zarabianiem jest także pozyskiwanie klientów, którzy chociaż będą omijali potencjalne reklamy (np. z programu AdSense), poświęcą większą uwagę na zapoznanie się, np. z ofertą Twojej firmy.

W poprzednim punkcie mogłeś przeczytać o formach zarabiania na blogu. Zwróć uwagę na social media oraz serwisy udostępniania video. Obie te formy zarobku dają nieograniczone możliwości dotarcia do nowych użytkowników. Dziś obecność w Internecie to nie tylko posiadanie strony WWW, ale dotarcie ze swoimi treściami tam, gdzie są użytkownicy. A Ci nie tylko aktywnie korzystają z Google, ale chętnie szukają odpowiedzi także na grupach społecznościowych, czy w serwisach video.

Najlepszym przykładem tego stanu jest fakt, że po Google, to właśnie wyszukiwarka YouTube jest drugą co do wielkości wyszukiwarką, w której użytkownicy poszukują odpowiedzi na swoje pytania.

W ofercie home.pl poza domenami, hostingiem i certyfikatami SSL, znajdziesz bardzo wiele usług wspierających biznes online, np. eKsięgowość, narzędzia biurowe, narzędzia kopii zapasowych, aplikacje wspierające działanie sklepu internetowego oraz sam sklep internetowy.

Dlatego w ofercie home.pl znajdziesz też narzędzia idealnie dopasowane do zwiększania aktywności stron WWW:

 • Pozycjonowanie stron WWW – skuteczne pozycjonowanie stron WWW i sklepów internetowych pozwoli Ci na zbudowanie silnej marki, zapewni stały napływ nowych użytkowników, zwiększy skuteczność reklam,
 • Audyty SEO – umożliwiające określenie mocnych i słabych stron witryny, a także wskoczenia na właściwe tory pozycjonowania. Wyniki audytu pozwolą poprawić elementy odpowiedzialne za pozycję strony internetowej w wyszukiwarce Google oraz zwiększyć zaangażowanie odwiedzających stronę użytkowników,
 • Tworzenie stron WWW – jeśli nie masz czasu na budowanie swojej strony WWW, możesz zlecić to nam. Wykonamy dla Ciebie stronę internetową, która pomoże Ci więcej zarabiać,
 • Sklep internetowy pod klucz – w ofercie home.pl poza samym oprogramowaniem sklepu internetowego, znajdziesz także specjalną ofertę na Sklep pod klucz. Uruchamiamy sklep, konfigurujemy asortyment, płatności i logistykę, oddajemy Ci dopasowaną pod Ciebie usługę, gotową do rozpoczęcia sprzedaży online,
 • System płatności online PayU z preferencyjną prowizją – płatności elektroniczne cieszą się w Polsce ogromnym zainteresowaniem. Nie wyobrażamy sobie dziś prowadzenia sprzedaży online bez sprawdzonego partnera i systemu płatności online. Zaufaj systemowi PayU i zaoferuj swoim klientom dziesiątki metod płatności w Internecie. Skorzystaj z oferty jaką przygotowała firma PayU dla klientów home.pl,
 • Reklamę internetową w Google – specjalnie dla naszych klientów stworzyliśmy i zebraliśmy specjalistów od marketingu i reklamy, aby stworzyć zespół, który w oparciu o najnowsze narzędzia marketingowe, przygotuje i poprowadzi dla Ciebie profesjonalne kampanie reklamowe, audyty SEO, po to abyś szybko mógł wybić się ponad konkurencję i sprzedawać więcej,
 • eKsięgowość – wybierz funkcjonalny i prosty w obsłudze program do wystawiania faktur i zarządzania magazynem online. Usługa dostępna w jednym z trzech pakietów do wyboru, dostosowana do współpracy z eSklepem oraz obowiązującymi regulacjami prawnymi.
 • Czy artykuł był pomocny ?
 • Tak   Nie