Słownik pojęć, które występują przy statystykach

Black week

Przeglądając statystyki oglądalności zetkniesz się z wieloma terminami i określeniami, które warto wyjaśnić w celu poprawnej interpretacji wszystkich wartości.
Informacje przedstawiane w narzędziu statystyk serwera w home.pl, jeśli zostaną odpowiednio przeanalizowane i zinterpretowane, mogą pomóc w poprawieniu strony WWW i lepszym dostosowaniu jej do odbiorców.

Poradnik Video: Jak sprawdzić statystyki i logi HTTP serwera w Panelu klienta?

Słowniczek najważniejszych pojęć

Wartości statystyk oglądalności zostały podzielone na 4 kategorie, różniące się sposobem interpretacji odwiedzin (np. ilość unikalnych adresów IP, ilość wszystkich wyświetleń strony WWW):
  • Żądanie, odsłony, zapytania lub wywołanie (tzw. hit) jest to wczytanie dowolnego pliku (strony, pliku graficznego, skryptu itp.) z serwera WWW. Przykładowo załadowanie strony WWW zawierającej trzy pliki graficzne wygeneruje 4 wywołania (czyli plik strony WWW np. “index.html” + 3 obrazki).
  • Unikalne żądania, Unikalne wizyty lub Unikalne zapytania – dowolna ilość plików ściągniętych przez użytkownika z jednego adresu IP w ciągu 24 godzin. Oznacza to, że jeśli jeden adres IP wyświetli Twoją stronę WWW w ciągu doby (np. 4 razy) to zostanie to zliczone jako 1 wejście.
  • Transfer – podsumowanie zużytego transferu, czyli ilość danych (w kilobajtach, megabajtach lub gigabajtach), które zostały ściągnięte z serwera podczas przeglądania stron WWW oraz innych operacji.
  • Kody HTTP – Kod odpowiedzi HTTP to informacja wysłana przez serwer do klienta (z reguły do przeglądarki), informująca o sposobie realizacji zapytania klienta. W statystykach prezentowane są dane o: kodach powodzenia (kody rozpoczynające się od cyfry 2), kodach przekierowania (kody rozpoczynające się od cyfry 3) oraz kodach błędów aplikacji klienta (kody rozpoczynające się od cyfry 4).
  • Strony polecające – wyświetla informacje o zewnętrznych serwisach WWW, zewnętrznych zasobach, dzięki którym internauta trafił do Twoich zasobów (np. poprzez umieszczony link URL na innej stronie WWW).
Więcej informacji o danych, które możesz odczytać ze statystyk znajdziesz pod tym adresem.
Jakie informacje mogę odczytać ze statystyk? Poprzedni Jak sprawdzić statystyki serwera? Następny

Odbierz 25 zł do wydania na empik.com

Polecaj usługi home.pl i zdobywaj za każde polecenie kupon o wartości 25zł do wydania na empik.com

Zdobądź swój kupon na 25zł Sprawdź jak

  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie