Na czym polega rezerwacja domeny?


Rezerwacja domeny to stan, w którym po zakończeniu rejestracji domeny, ale przed jej pierwszym opłaceniem, domena pozostaje zarezerwowana dla użytkownika dokonującego jej rejestracji. W ten sposób dokonujesz jej rezerwacji na okres 14 dni, podczas których masz pewność, że nikt nie zarejestruje tej domeny. Rezerwacja domeny może być czasowo dostępna u wybranych rejestratorów i dotyczy wyłącznie domen z rozszerzeniem .pl.

Co to jest domena internetowa?

Rezerwacja domeny, chociaż zapewniała dostępność adresu WWW, uniemożliwiała korzystanie z domeny. Nieopłacona, a więc i nie zarejestrowana, a jedynie zarezerwowana, miała być gwarancją dostępności adresu. Dopiero jej opłacenie, tj. rozpoczęcie cyklu abonamentowego, umożliwiało korzystanie z niej.

W chwili obecnej rezerwacja domen .pl (w tym domen regionalnych, np. .szczecin.pl oraz funkcjonalnych, np. .com.pl) w home.pl jest niedostępna. Jeśli chcesz aby zarejestrowana domena stała się aktywna oraz była niedostępna do rejestracji przez innych użytkowników, niezwłocznie opłać domenę po zakończeniu rejestracji.

Do końca 2018 roku większość rejestratorów, m.in. home.pl, oferowało rezerwację domen krajowych, funkcjonalnych i regionalnych, czyli domen z rozszerzeniem .pl. Wraz z początkiem 2019 roku NASK czyli główny rejestr domen .pl poinformował o planach wyłączenia rezerwacji domen. Opcja ta ma zostać dezaktywowana w drugiej połowie 2019 roku. Decyzja ta podparta jest przede wszystkim niewielkim zainteresowaniem usługą rezerwacji domen, a także niską ceną rejestracji (zakupu) nowej domeny.

 

Domeny narodowe, np. .pl, .com.pl Domena europejskie, np. .eu Domena globalne, np.  .com
Brak rezerwacji domeny Brak rezerwacji domeny Brak rezerwacji domeny
Aktywacja domeny następuje po jej opłaceniu Aktywacja domeny następuje po jej opłaceniu Aktywacja domeny następuje po jej opłaceniu
Na czym polega rezerwacja domeny pl

Jak przebiega proces rejestracji domeny?

Skorzystaj z formularza rejestracji domeny. W ostatnim kroku opłać zamówienie. Jeśli nie dokonać płatności na etapie rejestracji domeny, wystawiana jest PRO FORMA. Jeśli zarejestrowałeś domenę w promocji za 0zł, wtedy aktywacja domeny przebiega za pomocą kodu SMS.

Jeśli PRO FORMA została wygenerowana, otrzymasz dokument z 14 dniowym terminem płatności. PRO FORMA nie jest wiążąca, a sama rejestracja domeny bez jej opłacenia, nie powoduje rezerwacji domeny ani jej uruchomienia.

Dokonanie płatności na podstawie PRO FORMY spowoduje aktywację domeny na wybrany okres abonamentowy (np. 1 rok).
Zignorowanie PRO FORMY (nieopłacenie jej) będzie równoznaczne z rezygnacją z domeny. Brak płatności za PRO FORMĘ spowoduje usunięcie domeny z Twojego Panelu klienta .Pamiętaj przy tym, że po rezygnacji z domeny, Twoja poczta e-mail i strona WWW mogą przestać funkcjonować pod danym adresem. Dokładnie zweryfikuj czy rezygnacja z usługi jest konieczna.

Co zyskuję, jeśli aktywuję (opłacę) domenę w home.pl?

Rejestrując domenę w home.pl zyskujesz m.in:

Jak dobrze wybrać adres internetowy?

Domeny internetowe już za 1 grosz dziennie!

Zarejestruj własny adres w Internecie już dziś. Nawet jeśli Twoja wymarzona domena jest zajęta, nasza inteligentna wyszukiwarka podsunie Ci dodatkowe możliwości.

Sprawdź, czy domena jest wolna Wyszukaj domenę

Odbierz 25 zł do wydania na empik.com

Polecaj usługi home.pl i zdobywaj za każde polecenie kupon o wartości 25zł do wydania na empik.com

Zdobądź swój kupon na 25zł Sprawdź jak

  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie