Polecenia bash do zarządzania katalogami

Opis podstawowych komend i poleceń bash, które służą do zarządzania katalogami:

Polecenie cd

cd katalog docelowy

Polecenie to zmienia bieżący katalog roboczy na ten podany jako katalog docelowy. Załóżmy że nasz obecny katalog roboczy to „/user/”. Przykłady:

cd pliki
Pierwszy przykład zawiera ścieżkę względną (brak / na początku) i przeniesie nas do lokalizacji „/user/pliki”, ścieżka bezwzględna wyglądałaby by tak „cd /user/pliki” (ścieżka bezwzględna przenosi w określone miejsce niezależnie od obecnego katalogu roboczego). Poniższe polecenie jest przykładem ścieżka bezwzględnej, która przenosi do „/opt/pliki”.
cd /opt/pliki

Polecenie mkdir

mkdir opcje nazwa

Polecenie to służy do tworzenia nowego katalogu. Przykład:

mkdir katalog

Dostępne opcje:
-m prawa do katalogu (pozwala zdefiniować prawa do katalogu)
-v (wyświetla informację, czy katalog został utworzony)

Polecenie pwd

pwd
Polecenie to wyświetla pełną ścieżkę do obecnego katalogu roboczego. Wyświetla ono całą ścieżkę lokalizacji, w której się obecnie znajdujemy, zaczynając od katalogu głównego.

Polecenie rmdir

rmdir opcje katalog

Polecenie to usuwa katalogi jeżeli istnieją i są puste. Przykład:

rmdir kat2
Powyższy przykład usunie katalog „kat2”, jeśli istnieje oraz jeśli jest pusty. W przypadku, jeśli katalog nie jest pusty, należy skorzystać z polecenia rm, które służy do usuwania plików. Polecenie rm wraz z użytym parametrem -R potrafi usunąć także katalog wraz z dowolną zawartością.

Możemy wykonać operacje na serwerze za Ciebie!

Jeśli nie potrafisz samodzielnie wykonać operacji poprzez SSH na Twoim serwerze, możesz skorzystać z oferty pomocy naszych administratorów. Operacje kopiowania na poziomie infrastruktury serwerowej, pakowania, rozpakowywania oraz przenoszenia plików mogą zostać wykonane przez administratorów home.pl w ramach oferty Profesjonalne Usługi IT.
Oznacza to, że operacje na Twoim serwerze zostaną wykonane przez naszych administratorów, po zamówieniu odpowiedniej usługi administracyjnej oraz po opłaceniu tego zamówienia.
 Polecenia bash do zarządzania plikami Poprzedni Polecenia bash do skompresowanych archiwów Następny
  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie

Hosting stworzony dla WordPressa

Masz stronę WWW na WordPressie? My też uwielbiamy ten system dla stron internetowych. Dlatego stworzyliśmy hosting specjalnie dla jego użytkowników.