Zakończył się abonament domeny, czy mogę ją przedłużyć?

Po zakończeniu okresu abonamentowego (czyli daty ważności), domena staje się nieaktywna. Nie jest od razu kasowana i zwalniana do puli nazw wolnych. W zależności od rodzaju domeny, jej końcówki (np. .pl, .com, .co), można ją jeszcze opłacić i wznowić jej działanie na kolejny rok abonamentowy.

SPIS TREŚCI

Przedłużenie domeny po terminie – informacje podstawowe

Przedłużając ważność domeny, po jej wygaśnięciu, wymagane jest opłacenie standardowej ceny przedłużenia (abonamentu) oraz uiszczenie dodatkowej opłaty reaktywacyjnej, która pobierana jest przez rejestr (np. NASK).

WAŻNE! Kliknij tutaj, aby sprawdzić cennik przedłużeń domen w home.pl.

Kwota opłaty dodatkowej różni się w zależności od końcówki domeny. Dodatkowa kwota za reaktywację domeny zostanie doliczona do kwoty abonamentu i przesłana w ostatniej, wygenerowanej, fakturze PRO FORMA. Faktura PRO FORMA dostępna będzie w panelu administracyjnym Twojego konta oraz przesłana na adres e-mail wskazany jako kontaktowy.

Rodzaj (końcówka) domeny: Kwota opłaty dodatkowej (netto):
*.pl Zobacz w cenniku
Domeny globalne (np. *.com, *.net)  Zobacz w cenniku
Domeny europejskie (np. *.eu)  Zobacz w cenniku

Do kiedy mogę opłacić domenę, której abonament się już skończył?

Termin, w którym możesz przedłużyć domenę z zakończonym okresem ważności, różni się w zależności od rodzaju (końcówki) domeny:

  • domeny krajowe z końcówką *.pl możesz przedłużyć do 30 dnia po jej zakończonej ważności,
  • domeny globalne (np. z końcówką *.com, *.net, *.info itd.) możesz przedłużyć nawet do 70 dnia po zakończeniu ich ważności.
  • domeny europejskie (np. z końcówką *.eu) możesz przedłużyć do 40 dni po zakończeniu ich ważności (czyli w czasie, gdy domena będzie znajdowała się w tzw. kawanntanie).

Sprawdź aktualny cykl życia domen: kliknij tutaj.

Dodatkowa opłata reaktywacyjna

Opłata reaktywacyjna naliczana jest w przypadku domen, których abonament przedłużany jest po zakończeniu okresu ważności:

  • domeny polskie: możesz je przedłużyć do 30 dni od zakończenia ważności usługi, opłata reaktywacyjna naliczana jest w 1 dniu po wygaśnięciu domeny,
  • domeny globalne: możesz je przedłużyć w cenie standardowej do 34 dnia po zakończonej ważności domeny. Od 35 dnia po zakończonej ważności, obowiązuje konieczność uiszczenia opłaty dodatkowej,
  • domeny .co: opłata reaktywacyjna naliczana jest 1 dnia po zakończeniu okresu ważności domeny, a jej przedłużenie (reaktywacja) możliwe jest do 30 dnia po zakończeniu abonamentu,
  • domeny europejskie, np. .eu: już 1 dnia zakończenia ważności domeny wymagane jest uiszczenie opłaty dodatkowej za jej odzyskanie.
  • domeny zagraniczne, np. .de: (ccTLD): już po 1 dniu od zakończenia ich ważności, wymagane jest uiszczenie opłaty dodatkowej.

Jak opłacić wygasłą domenę?

Najszybszą metodą opłacenia domeny jest płatność online. Więcej informacji o cyklu życia domen, czyli kiedy domena będzie wolna, znajdziesz pod tym adresem.
Brak płatności za domenę lub inną usługę, której okres abonamentowy dobiega końca, a dla której została wystawiona Pro Forma, jest jednoznaczny z rezygnacją z usługi. Po zakończeniu okresu abonamentowego usługa zostanie wyłączona, a następnie zgodnie z cyklem swojego życia, usunięta do puli nazw wolnych.
WAŻNE! Specjaliści z home.pl odradzają próby odzyskania domeny poprzez oczekiwanie na zwolnienie się jej do puli nazw wolnych. Jest to spowodowane przez  powszechnie już stosowane skrypty służące do przejmowania takich domen. Coraz więcej firm zewnętrznych trudni się procederem przejmowania domen, powracających do puli nazw wolnych licząc potem na odsprzedanie ich drożej. Z tego względu zalecamy szczególną ostrożność przy oczekiwaniu na powrót domeny do puli nazw wolnych.
  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie