Błąd 403 – dlaczego się pojawia?

SPIS TREŚCI

Wprowadzenie do błędu 403

Błąd 403 oznacza odmowę/zakaz dostępu do określonych zasobów. Jeśli występuje na Twojej stronie, proponujemy sprawdzić atrybuty plików/katalogów (CHMOD) na serwerze oraz dokonać analizy plików .htaccess umieszczonych w jego obrębie.

Podsumowując, wyświetlanie błędu 403 oznacza, że serwer zrozumiał zapytanie, lecz konfiguracja bezpieczeństwa zabrania mu zwrócić żądany zasób. Przykład domyślnego komunikatu 403 na serwerach w home.pl znajdziesz poniżej:

Kod błędu 403 - odmowa/zakaz dostępu do określonych zasobów na serwerze
Rys. Przykładowy komunikat o błędzie 403 wyświetlany w przeglądarce.
WAŻNE! Na serwerze w home.pl możesz samodzielnie zdefiniować wygląd komunikatów błędów. Oznacza to, że błąd 403 może być inaczej prezentowany na różnych serwerach, ponieważ wygląd domyślnego komunikatu można samodzielnie zmienić. Sprawdź, jak ustawić własne strony błędów na serwerze w home.pl.

Jak wygląda błąd 403 na stronie: https://home.pl?

Poniżej znajdziesz przykładowy komunikat o błędzie 403, który wyświetlany jest na stronie https://home.pl.

Jak wygląda błąd 403 na stronie https://home.pl?Rys. Przykład komunikatu o błędzie 403 wyświetlanego na naszej stronie: https://home.pl.

Błąd 403 – przyczyny występowania oraz dostępne rozwiązania

Potencjalnych przyczyn występowania błędu 403 nie sposób wyliczyć. Pamiętaj, że poniższa lista przedstawia przykładowe przyczyny oraz przykładowe rozwiązania występowania błędu 403.

Jak naprawić błąd 403, jeśli jesteś użytkownikiem strony:

  • Odświeżenie strony: to pierwsza czynność, jaką powinieneś wykonać po otrzymaniu błędu 403 na stronie WWW. Możesz wcisnąć Ctrl+F5, aby wymusić odświeżenie strony internetowej. Przyczyną wystąpienia błędu 403 mogła być chwilowa niedostępność strony WWW (brak możliwości załadowania).
  • Wyczyszczenie plików pamięci podręcznej (cache) oraz ciasteczek (cookies) w przeglądarce. Jeśli strona WWW wyświetla się na innych urządzeniach, np. na smartfonie lub tablecie, oczyszczenie pamięci podręcznej i ciasteczek przeważnie pozwala pozbyć się wyświetlania błędu 403.
  • Nie masz dostępu do wybranej lokalizacji (muszę znać login i hasło). W ramach serwera w home.pl można ograniczać dostęp do stron WWW. Jest to szczególnie istotne w sytuacji, gdy część opublikowanych informacji nie powinna być dostępna dla wszystkich, a jedynie dla wybranych użytkowników, którzy znają hasło dostępu.
    Po utworzeniu takiego ukrytego katalogu tylko użytkownicy znający hasło dostępu będą mogli zobaczyć zawartość danego katalogu. W przeciwnym wypadku wyświetlany będzie błąd 403 o braku dostępu. Jeśli uważasz, że powinieneś mieć dostęp do wywoływanych zasobów, skontaktuj się z właścicielem strony.

Jak naprawić błąd 403, jeśli jesteś właścicielem strony:

  • Błędne uprawnienia (chmod) do plików lub katalogów. W takiej sytuacji należy nadać prawidłowe uprawnienia (sugerowane 755 dla katalogów i 644 dla plików). Pamiętaj, że poprawne ustawienia atrybutów CHMOD różnią się m.in. w zależności od używanego oprogramowania CMS, warto w takich sytuacjach poszukać w sieci Internet informacji o poprawnych ustawieniach.
  • Wyłączona funkcja listowania zawartości katalogu lub brak pliku index w katalogu. Rozwiązaniem dla tej sytuacji może być m.in utworzenie pliku index.php lub index.html, zmiana nazwy pliku głównego na jedną z powyższych, włączenie listowania zawartości katalogu lub zmiana strony startowej na serwerze za pomocą pliku .htaccess.
  • Problemy z plikiem .htaccess. Plik .htaccess jest charakterystycznym elementem serwera WWW, który pozwala skonfigurować wiele jego parametrów, np. kontrolować przekierowania, chronić foldery oraz zmieniać postaci adresów URL. Jeśli w ostatnim czasie zmieniałeś zawartość pliku .htaccess i po tej operacji zaczął występować błąd 403, to w wielu przypadkach możesz naprawić taką sytuację poprzez ponowne odtworzenie pliku .htaccess (np. z kopii bezpieczeństwa).
  • Moduł mod_rewrite jest wyłączony lub błędnie skonfigurowany. Narzędzie mod_rewrite pozwala skorzystać z prostych linków na stronie WWW. Składnia poleceń mod-rewrite’a w home.pl jest zgodna z tą używaną w mod-rewrite serwera Apache. Pełna dokumentacja dostępna jest na stronach projektu Apache (wersja angielska). Narzędzie mod_rewrite jest bardzo często używane przy najpopularniejszych aplikacjach CMS (np. WordPress).
    Jeśli po aktywacji „przyjaznych URL” w oprogramowaniu CMS, wyświetlany jest komunikat o błędzie 403, możliwe, że mod_rewrite jest wyłączony na Twoim serwerze. Sprawdź, jak włączyć mod_rewrite na serwerze w home.pl.
  • Przekroczony timeout serwera. Rozwiązaniem w tej sytuacji jest modyfikacja odpowiedniego skryptu w taki sposób, aby czas jego wykonywania nie przekraczał parametrów bezpieczeństwa.
  • Żądanie zablokowane przez złośliwe oprogramowanie. Kolejną przyczyną występowania błędu 403 może być złośliwe oprogramowanie znajdujące się na Twoim komputerze. Istnieją wirusy, które wymuszają błąd 403 na wybranych stronach internetowych, np. poprzez systemowy plik „Hosts”, który mógł zostać uszkodzony lub może zawierać niepoprawne informacje.
    Przeskanuj swój komputer w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania, aby upewnić się, że Twój komputer jest czysty i niezagrożony. W home.pl możesz zarejestrować specjalistyczne oprogramowanie antywirusowe.

WAŻNE! W ramach oferty home.pl możesz skorzystać z usługi SiteLock, czyli rozwiązania dla klientów, którzy chcą zabezpieczyć swoją stronę WWW przed atakami hakerów, jak również „wyleczyć” ją, jeśli zostanie zainfekowana złośliwym oprogramowaniem.

Usługa SiteLock działa bezpośrednio na serwerze, na którym znajduje się strona WWW. Możesz także zakupić specjalistyczne oprogramowanie antywirusowe, które gwarantuje kompleksową ochronę antywirusową oraz bezpieczeństwo w Internecie.

Sprawdzaj logi WWW/HTTP swojego serwera, aby wyeliminować błąd 403

Pamiętaj, że powyższe przyczyny błędów są tylko przykładami! Najlepszą metodą rozwiązania niedogodności z błędem 403 jest analiza logów WWW/HTTP dla Twojego serwera. Znajdziesz w nich szczegółową treść komunikatu o błędzie, która pomoże w dokładnej identyfikacji przyczyny wyświetlania błędu 403.

Jeśli w logach WWW/HTTP nie możesz odnaleźć danego błędu, to zweryfikuj czy Twoja domena jest utrzymywana na serwerach DNS home.pl. Jeśli domena jest utrzymywana na zewnętrznych serwerach DNS (innych niż „dns.home.pl”), to szczegółowy komunikat o błędzie powinieneś odnaleźć w logach WWW/HTTP zewnętrznego serwera (do którego domena jest wydelegowana).
Jeśli przyczyną występowania błędu 403 jest błędne funkcjonowanie skryptów PHP, sugerujemy sprawdzenie komunikatów błędów PHP. Możesz je sprawdzić za pomocą logowania błędów PHP do pliku. Po zapisaniu błędów PHP do pliku należy je zweryfikować.
  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie